HOME  

                                                                                         
Структурни кабелни системи

При съвременното строителство се полагат на кабели за захранване с електричество и телефон.
            В зависимост от приложението на сградата според последните тенденции се полагат допълнителни кабели осигуряващи връзка между компютрите /компютърна мрежа/, допълнителни изводи за телефон /dial up интернет чрез модем или ISDN/, охранителна система, пожароизвестяване и телевизия. Това става според приложението на сградата – например в съвременните офиси задължително има компютърна мрежа – оттук следва полагане на кабел до компютър, както и полагане на втори кабел за телефон /вътрешен или външен през централа/ обединени в обща стенна розетка /работно място/.
            Така се постига необходимата гъвкавост при добавяне на нови работни места или преместване на служители от едно работно място в сградата на друго със запазване на вътрешни/външни телефонни номера.
            До работно място, ако няма ел. захранване се полагат и допълнителни захранващи кабели, изведени в група от контакти или две групи – захранване за ел. уреди и непрекъсваемо захранванe /UPS/ за компютри и периферия.
            При положение, че сградата е вече построена и трябва да се използва за офис или др. производствена дейност е необходимо изграждане на структурна кабелна система. Това може да стане чрез прокопаване на канали в стените и пода на помещенията и ремонт на сградата или чрез поставяне на кабелни канали върху стените.

Ние проектираме и изграждаме структурни кабелни системи съобразени със специфичните изисквания на всеки клиент. Използваме компоненти на водещи световни фирми в областта на комуникациите – R&M, Legrand, 3M/Quante, AMP, Belden, Pirelli  и др.

Системите са с 25 годишна гаранция.

                                                                 

LAN & WAN

Видове мрежови кабели

В практиката се използват основно три вида кабели:

Коаксиален кабел

 

Преди време коаксиалния кабел беше един от най-широко използваните мрежови кабели. За това имаше редица предпоставки. Той е относително евтин, лек, гъвкав и с него се работи лесно. Популярността му се дължи и на това, че инсталирането му е сигурно и лесно.
В най-простия му вариант коаксиалния кабел се състои от медно ядро, обвито с изолационен материал, върху който има оплетка от мед и алуминий и накрая външна обвивка. Ако кабела има първи изолационен слой от фолио и втори слой от оплетена метална обвивка – този кабел се нарича двойно екраниран. За работни среди със силни електромагнитни смущения има кабели с четворна защита, която се състои от два слоя пластмасова изолация и два слоя метална оплетка.

Кабел с усукана двойка

В най-елементарния си вариант кабелът с усукани двойки се състои от два изолирани и взаимноусукани медни проводника. Има два вида кабели с усукани двойки, Неекранирани (UTP) и екранирани (STP или FTP)
Често няколко двойки проводници са групирани заедно и са поставени в обща защитна обвивка, оформяйки кабела. Броят на двойките е различен.. Усукването на двойките намалява, но не елиминира външните шумове, причинени от различни източници, като двигатели, релета, трансформатори и др.
Неекраниран кабел тип UTP. UTP използващ спецификацията 10BaseT е най-популярния вид кабел с усукана двойка. Той се превърна в най-разпространения  тип кабел за локални мрежи. Максималната дължина на един сегмент е 100 метра.
UTP  кабелът се състои от два изолирани медни проводника. Има спецификации които определят колко усуквания са разрешени за дължина на кабела за един метър. Този тип кабел намира голямо приложение, защото навремето телефонните кабели в САЩ са инсталирани предварително в сградите и в офисите.Тези кабели са били налични и е възможно те да бъдат използвани за компютри.
UTP е дефиниран от стандарта за окабеляване на търговски сгради. (568 Commercial Building Wiring Standard) на Electronic Industries Association / Telecommunication Industries Association (EIA/TIA). Този стандарт разделя UTP кабелите на 5 категории.

Категория 1

Категория 2

 

Категория 3

Категория 4

Категория 5

Категория 6

Категория 7

Категория 8

Предполага се че тези видове кабели ще се използват за предаване на сигнали които са 1 Gbps. За да навлязат масово на пазара, тези три категории кабели, трябва да се стандартизира специализиран конектор който да може да издържа на тези високи скорости. Масово използвания тип конектор RJ45 може да осигури скорост до 100 Mbps. Категориите 6, 7 и 8 все още не са стандартизирани окончателно, тъй като има спорове между фирмите производителки относно MHz на които ще работи кабелът.

Повечето кабелни телефонни системи използват някакъв вид UTP. Всъщност една от причините UTP да е толкова разпространен е, че доста сгради в САЩ още когато са строени са предварително окабелени с него. А и често е бил инсталиран допълнителен кабел за бъдещи евентуални нужди. Ако този предварително инсталиран кабел е от достатъчно добра категория, за да покрие изискванията за предаване на данни, то той може да се използва за изграждане на компютърни мрежи. Трябва обаче да се внимава, защото стандартните телефонни кабели може и да не разполагат с точното усукване и други електрически характеристики, за чисто и сигурно предаване на компютърни данни. Повечето кабели които навремето са инсталирани в САЩ са от категория 3. Именно затова има една разработка на Hewlett-Packard която предава FAST Ethernet на категория 3 но използва и четирите двойки. Този протокол не се наложи на пазара.
Един от потенциалните проблеми за всички видове кабели е преплитането на сигналите. UTP кабелът е податлив на преплитане на сигналите, за да се предпазим от този проблем с преплитането на сигналите се използват кабели които са екранирани.

Екраниран кабел с усукани двойки STP или FTP. STP използва за обвивка медна оплетка, поради което е по- качествен и надежден от UTP кабелите. При STP кабелите се използва и пластмасова обвивка между и около двойките проводници. В резултат на това STP кабелите осигуряват чудесна защита на предаването на данни от външни смущения.
Тъй като STP е по-малко податлив на електрически смущения, той поддържа по-висока скорост на предаване на данните на по-дълги разстояния, отколкото UTP кабелите.

Хардуер за свързване на кабелите с усукана двойка

Кабел с оптични нишки  
При кабелът с оптични нишки (Fibre optic) цифровите сигнали се пренасят от оптичните нишки под формата на модулирани светлинни импулси. Това е относително безопасен начин за предаване на данни, защото по оптичния кабел на се предават електрически сигнали а светлинни. Това означава че оптичните кабели не могат да бъдат подслушвани, за да се откраднат данни, което е възможно при всички видове медни кабели пренасящи електронни сигнали.
Състав на кабела с оптични нишки. Оптичните нишки представляват изключително тънко цилиндрично стъкло, наречено сърцевина, облицовано в концентричен цилиндричен слой известна като обвивка. Понякога нишките се правят от пластмаса, която е по лесна за инсталиране, но не може да пренася данни на по-голямо разстояние отколкото стъклото.
Всяка стъклена нишка пренася сигнала само в едната посока, така че кабелът се състои от две нишки в отделни обвивки. Едната нишка предава а другата приема сигналите. Подсилващ слой пластмаса обгражда всяка една от нишките, като необходимата якост се осигурява от кевларни нишки. Кевларните нишки в оптичния конектор са поставени между двата кабела, които са обвити с пластмаса.
При предаването по кабелите с оптични нишки, сигналите не се влияят от електрически смущения и са много бързи. Скоростта може да надвиши 1 Gbps. Сигналите могат да се пренасят на много километри под формата на светлинни импулси.
Оптичните кабели се разделят на два вида според способа на полагане – за вътрешно и външно:

 

Според начина на предаване на сигнала – многомодови и едномодови: